Bezpieczne żniwa

Strona główna » Newsy » Bezpieczne żniwa

Zachowaj Uwagę na Drogach Podczas Żniw

Końcówka lata to czas żniw, dlatego iławska policja postanowiła przypomnieć o bezpieczeństwie podczas tego wzmożonego okresu prac rolniczych. W okresie żniw do ruchu drogowego przyłącza się większa liczba dużych pojazdów rolniczych. Ich obecność jest nieunikniona, dlatego warto mieć na uwadze, że mogą powodować pewne utrudnienia.

Duże maszyny rolnicze poruszają się wolniej, przez co są częstymi sprawcami korków na terenach wiejskich. Jeżeli tego typu pojazd opóźnia naszą jazdę, pamiętajmy, że nie możemy go wyprzedzać i mijać w każdym miejscu. Duże gabaryty znacznie ograniczają widoczność kierowców samochodów osobowych jadących z tyłu, dlatego nie postępujmy brawurowo i nie wyprzedzajmy maszyn, jeżeli nie jesteśmy pewni, że mamy ku temu odpowiednią możliwość.

Policja zwraca również uwagę, aby sami rolnicy włączający się do ruchu drogowego zachowywali szczególną uwagę i jeździli z poszanowaniem przepisów, żeby zapewnić bezpieczeństwo każdemu uczestnikowi ruchu. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że kierujący maszyną rolniczą musi mieć odpowiednie uprawnienia pozwalające mu na ten przejazd. Jest to pojazd bardziej wymagający, i potrzeba do jego odpowiedniego prowadzenia dobrych umiejętności.

Nadto maszyna nie może włączyć się do ruchu, jeżeli nie jest w pełni sprawna. Jeżeli pojazd rolniczy pozostawi po sobie nieczystości, np. błoto, które może być potem niebezpieczne dla innych pojazdów, ma obowiązek sprzątnąć pozostałości po sobie. Niedopilnowanie tego skutkuje karami pieniężnymi.

Pamiętaj o Bezpieczeństwie w Pracy

Rolnicy muszą zachować ostrożność nie tylko na drogach. Praca przy żniwach jest też niebezpieczna ze względu na przebywanie w bliskim otoczeniu dużych maszyn. Policja w okresie żniw dokonuje licznych kontroli i sprawdza pracę rolników.

Wykonujący prace polowe rolnik powinien używać jedynie sprzętu, który jest w pełni sprawny oraz przeszedł odpowiednie przeglądy. Surowo zabronione jest też używanie sprzętów mechanicznych będąc w stanie nietrzeźwości. Nim rozpoczniemy pracę na roli, upewnijmy się, że nie ma na niej żadnych zwierząt oraz ludzi. Dzieci, ze względu na ich zbyt wysoką ciekawość i nieuwagę, powinny trzymać się z daleko od wszelkich maszyn rolniczych.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Adam

Ciekawe! Żniwa to jest to dla czego czlowiek zyje !!

1
0
Podziel się swoimi przemyśleniami, napisz komentarz.x