Do 15 lat za kradzież oleju napędowego i jazdę po pijanemu

Strona główna » Na sygnale » Do 15 lat za kradzież oleju napędowego i jazdę po pijanemu
Do 15 lat za kradzież oleju napędowego i jazdę po pijanemu

W niedawnym incydencie w Iławie 32-letni mężczyzna razem z młodszym kolegą podjął próbę kradzieży oleju napędowego z zaparkowanych ciężarówek.

Dodatkowo sprawca prowadził pojazd marki Audi mimo dożywotniego zakazu i znajdował się pod wpływem znaczącej ilości alkoholu, wynoszącej 3,4 promila. Zdarzenie to miało miejsce w sobotę, 18 maja 2024 roku.

Szczegóły zdarzenia i działania policji

Zgłoszenie o próbie kradzieży paliwa wpłynęło do policji w Iławie wczesnym popołudniem. Informacja od świadka przyczyniła się do szybkiej reakcji funkcjonariuszy, którzy natychmiast udali się na miejsce zdarzenia. Sprawcy, po nieudanej próbie kradzieży, uciekli na pobliskie pole, lecz ich działania zostały przerwane przez powrót po pozostawione w pobliżu auto.

Przestępcy, którzy mieli już styczność z policją

Zatrzymani mężczyźni, 32-latek oraz jego 27-letni kolega, byli już wcześniej znani policji z innych interwencji. Jak wyjaśnia asp. szt. Joanna Kwiatkowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Iławie, obaj zostali szybko rozpoznani i zatrzymani.

Przebieg próby kradzieży oleju napędowego

Sprawcy przybyli na miejsce kradzieży samochodem Audi, następnie nielegalnie dostali się na teren parkingu i wykorzystali bańki, aby wypompować olej napędowy z kilku ciężarówek. Jednak, na skutek pojawienia się osób w okolicy, przerwali swoje działania, porzucając przy tym dowody – bańki z paliwem.

Konsekwencje dla sprawców

W toku dalszych czynności okazało się, że 32-latek nie tylko dokonał próby kradzieży, ale również złamał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, będąc dodatkowo poszukiwanym przez sąd do odbycia wcześniejszej kary. Wobec mężczyzny postawiono trzy zarzuty w warunkach tzw. recydywy. Jego kompan, 27-latek, otrzymał zarzuty usiłowania kradzieży oraz kradzieży z włamaniem.

Kodeks karny w Polsce surowo podchodzi do przestępstw popełnianych w warunkach recydywy, za co można otrzymać karę nawet do 15 lat pozbawienia wolności. Obaj zatrzymani mężczyźni, mieszkańcy powiatu iławskiego, będą musieli odpowiedzieć przed sądem za swoje czyny, co może skutkować surowymi wyrokami.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się swoimi przemyśleniami, napisz komentarz.x