Chińskie autobusy Zonson w Iławie

Strona główna » Biznes » Chińskie autobusy Zonson w Iławie
Chińskie autobusy Zonson w Iławie

Zakład Komunikacji Miejskiej w Iławie zakupił pod koniec ubiegłego roku dwa nowe autobusy elektryczne marki Zonson, które miały znacząco poprawić jakość transportu publicznego w mieście.

Jednak do tej pory autobusy te nie zostały wprowadzone do regularnego użytku. Dlaczego tak się dzieje?

Opóźnienia w uruchomieniu nowych autobusów

Pomimo dostarczenia nowych pojazdów 28 grudnia 2023 roku, mieszkańcy Iławy nadal nie mieli okazji z nich skorzystać. Prezes ZKM, Maciej Jaszczuk, informował w lutym, że autobusy miały zacząć kursować już w tym miesiącu.

Jednak według najnowszych informacji, termin ten został przesunięty na maj. Jaszczuk zapewnia, że nowe autobusy powinny zacząć kursować już w przyszłym tygodniu, po przeprowadzeniu ostatnich przygotowań.

Problemy techniczne i logistyczne

Jednym z głównych powodów opóźnienia jest konieczność dostosowania autobusów do wymogów technicznych i infrastrukturalnych Iławy.

Przede wszystkim chodzi o instalację biletomatów. Początkowo planowano przenieść urządzenia z wycofywanych Solbusów, jednak ostatecznie zdecydowano się na zakup nowych. Każdy biletomat to koszt około 20 tysięcy złotych, co znacząco wpływa na budżet ZKM.

Kolejnym problemem były różnice w standardach produkcji. Chińskie autobusy musiały zostać dostosowane do europejskich norm, co obejmowało m.in. umieszczenie naklejek i znaków na odpowiedniej wysokości. To, choć wydaje się drobiazgiem, ma istotne znaczenie dla komfortu pasażerów.

Konieczność przeprowadzenia dodatkowych inwestycji

Decyzja o niewycofywaniu najstarszych autobusów marki Solbus wiązała się z koniecznością dodatkowych inwestycji. Zamiast tego przeprowadzono kompleksowe remonty silników i skrzyń biegów, co pozwoliło na utrzymanie ich w eksploatacji. Ostatecznie, po zakupie nowych Zonsonów, flota ZKM wzrosła do 16 pojazdów.

Kwestia ubezpieczenia również budziła kontrowersje. Według informacji uzyskanych z rządowej strony historiapojazdu.gov.pl, dla nowych autobusów brakowało informacji o aktualnej polisie OC.

Jaszczuk zapewnia jednak, że pojazdy są ubezpieczone i zarejestrowane, a większość szkoleń dla kierowców została już zrealizowana.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się swoimi przemyśleniami, napisz komentarz.x