Iława i Pagegiai: 20 lat przyjaźni i partnerstwa

Strona główna » Społeczeństwo » Iława i Pagegiai: 20 lat przyjaźni i partnerstwa
Iława i Pagegiai: 20 lat przyjaźni i partnerstwa

Gmina Iława obchodziła 20-lecie swojego partnerstwa z litewską gminą Pagegiai.

To wyjątkowe wydarzenie zbiegło się z 20. rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, co sprawiło, że świętowanie miało dodatkowy, symboliczny wymiar.

Jubileuszowa uroczystość w dniu 4 maja

Uroczystość odbyła się 4 maja w świetlicy wiejskiej w Szałkowie. Wydarzenie zorganizowali Urząd Gminy w Iławie i Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie, a wspomogło je finansowo Województwo Warmińsko-Mazurskie.

Wśród gości znaleźli się m.in. Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski Mateusz Szauer, Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski, były Przewodniczący Rady Gminy Iława Roman Piotrkowski oraz wielu innych przedstawicieli gminnych jednostek i mieszkańców. Nie mogło również zabraknąć delegacji z gminy Pagegiai.

Wspomnienia i historia partnerstwa

Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński przypomniał o początkach partnerstwa, które sięga 2000 roku, kiedy to doszło do pierwszego spotkania między gminami.

Wspominał też, że już w 2003 roku zrealizowano pierwszy wspólny projekt, a w 2004 roku, równolegle z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, podpisano umowę o partnerstwie.

Wspólne projekty i inicjatywy

Przez ostatnie dwie dekady obie gminy zrealizowały niemal 20 projektów, zarówno infrastrukturalnych, jak i społecznych. Współpraca objęła takie dziedziny jak kultura, sport, administracja i społeczeństwo.

Dzięki temu partnerstwu mieszkańcy Iławy i Pagegiai mieli okazję poznać nawzajem swoje kraje i kulturę.

Przyjaźń na długie lata

Podczas uroczystości wójt Krzysztof Harmaciński podkreślił, że ta przyjaźń ma potencjał trwać jeszcze wiele lat. Zastępca Wójta Andrzej Brach przedstawił prezentację na temat 20-letniej współpracy, a publiczność mogła podziwiać występy zespołów folklorystycznych Morawa, Dzieci Ziemi Iławskiej oraz Pagegiai Folk Band.

Zwieńczeniem uroczystości było posadzenie dwóch dębów przed świetlicą wiejską w Szałkowie, symbolizujących polsko-litewskie partnerstwo. To gest, który podkreślił trwałość i siłę tej przyjaźni, pokazując, że wspólne wartości i cele mogą przetrwać próbę czasu.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się swoimi przemyśleniami, napisz komentarz.x