Niezwykłe wyróżnienie dla seniora z Iławy

Strona główna » Społeczeństwo » Niezwykłe wyróżnienie dla seniora z Iławy
Niezwykłe wyróżnienie dla seniora z Iławy

Edward Mocny to mieszkaniec Iławy, który skończył już zawrotne 103 lata.

Urodził się w burzliwych czasach, gdy zaledwie kilkanaście lat po pierwszej wielkiej wojnie świat ponownie stanął na krawędzi konfliktu.

Aktywny wkład w lepsze jutro

Jego życie wypełnione było nie tylko walką o przetrwanie w trudnych czasach, ale także aktywnym wkładem w budowanie lepszego jutra.

W piątek za swoje życiowe dokonania został odznaczony medalem „Za wybitne zasługi” przyznawanym przez Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

Jest to wyjątkowe odznaczenie, które świadczy o głębokim szacunku i uznaniu, jakim darzy się osoby, które swoją postawą wpłynęły na losy narodu.

Ceremonia wręczenia medalu

Medal został wręczony w piątek 26 kwietnia, podczas uroczystości zorganizowanej w domu jubilata, w obecności jego najbliższych oraz ważnych postaci lokalnej społeczności.

Wśród zaproszonych gości znalazł się burmistrz Dawid Kopaczewski, a ceremonię uświetnił przewodniczący iławskiego oddziału Związku Kombatantów, Pan Julian Blaniek. Moment ten był wyjątkowy nie tylko dla samego Pana Edwarda, ale również dla całej lokalnej społeczności.

Edukacja przerwana przez wojnę

Edward Mocny swoją młodość spędził w Toruniu, gdzie uczęszczał do gimnazjum z nadzieją na karierę nauczyciela. Jednak wybuch II wojny światowej diametralnie zmienił bieg jego życia. Jak wielu jego rówieśników, został zmuszony do odłożenia swoich planów edukacyjnych i wcielony do armii niemieckiej.

Nie poddał się jednak okolicznościom i zdołał uciec, dołączając później do sojuszniczej armii angielskiej. Po zakończeniu konfliktu dokończył swoją edukację i przez resztę życia pracował jako nauczyciel, najdłużej w Dziarnach Małych.

Długoletnia służba na rzecz lokalnej społeczności

Przez dekady pracy jako nauczyciel Pan Edward Mocny nie tylko przekazywał wiedzę kolejnym pokoleniom, ale również był wzorem do naśladowania w kwestii zaangażowania społecznego i moralnej postawy.

Jego życie zawodowe to przykład nieprzerwanej służby na rzecz innych, co zasługuje na najwyższe uznanie i szacunek.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się swoimi przemyśleniami, napisz komentarz.x