Niebezpieczne znalezisko

Strona główna » Na sygnale » Niebezpieczne znalezisko

Niewybuch z Czasów II Wojny Światowej

Pozostałości po ciemnej stronie historii, jaką były toczące się w naszym kraju wojny, cały czas wychodzą na światło dzienne. Część z nich ma wartość jako skarby narodowe, ale najczęstszymi znaleziskami są niewybuchy. Te powojenne śmieci potrafią stanowić bardzo duże zagrożenie, dlatego znajdując je trzeba mieć się na baczności. Najczęściej znajdywane są podczas prac prowadzonych na różnego rodzaju budowlach, przy przekopach oraz w lesie. Nieraz jednak się zdarza, że ludzie znajdują je nawet na swoim terenie. Czasami ich lokalizacja może naprawdę zaskoczyć.

11 lipca 2023 mieszkanka Iławy prowadziła prace remontowe w swoim ogródku. Planowała wykopać trawnik i w jego miejscu zainstalować oczko wodne. Podczas wykonywanych czynności natrafiła na metalowe znalezisko, które wzbudziło jej podejrzenia. Zgłosiła to na Komendę Policji, gdzie dyżurny uznał przedmiot za potencjalnie niebezpieczny. Na miejsce został wysłany specjalista, który potwierdził, że jest to niewybuch z czasów II Wojny Światowej. Niezwłocznie zabezpieczono teren by nikt nie mógł ingerować w przedmiot i wezwano pracowników Jednostki Wojskowej w Lidzbarku Warmińskim, którzy zostali wyszkoleni na saperów. Specjaliści usunęli niebezpieczeństwo.

Co Zrobić, Kiedy Znajdziemy Niewybuch?

Jak już wcześniej było wspomniane, niewybuchy mogą stanowić zagrożenie dla osób, które znajdą się w ich sąsiedztwie. Z tego powodu warto jest wiedzieć co powinno się zrobić, kiedy natrafimy na takie znalezisko.

Niewybuchy mogą cały czas zachowywać swoje właściwości, dlatego jeżeli znajdziesz coś przedmiot, który podejrzewasz, że może być niebezpieczny, nie dotykaj go i oddal się z jego najbliższego otoczenia. Niezwłocznie zgłoś na policję znalezisko. Funkcjonariusze mają obowiązek potraktować każde tego typu zgłoszenie bardzo poważne. W takiej sytuacji na miejsce wysyłany jest policjant przeszkolony z dziedziny minersko-pirotechnicznej, który orzeka o znalezisku. Po potwierdzeniu znaleziska wysyłana jest ekipa saperska, która albo niszczy przedmiot na miejscu, jeżeli uzna taką czynność za niezagrażającą lub przejmuje znalezisko i wywozi w opancerzonym pojeździe.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się swoimi przemyśleniami, napisz komentarz.x