Pył z Sahary nad Polską

Strona główna » Wiadomości » Pył z Sahary nad Polską
Pył z Sahary nad Polską

W ostatnim czasie mieszkańcy Polski mogli zaobserwować niecodzienne zjawisko – zmętniałe niebo, które jest efektem dotarcia do naszego kraju pyłu z Sahary.

Zjawisko to, choć rzadkie, ma znaczący wpływ na jakość powietrza i może stanowić zagrożenie dla zdrowia niektórych grup osób.

Niezwykłe zjawisko meteorologiczne

Zazwyczaj błękitne i czyste niebo nad Polską przybrało ostatnio niecodzienny odcień. Powodem tej zmiany jest przemieszczający się nad naszym krajem pył pochodzący z największej pustyni świata – Sahary. Jest to zjawisko meteorologiczne znane jako kalima, które wiąże się bezpośrednio z burzami piaskowymi na obszarach pustynnych i przenoszeniem pyłów na duże odległości przez masy powietrza.

Konsekwencje zdrowotne saharyjskiego pyłu

Dla większości ludzi obecność saharyjskiego pyłu w powietrzu nie stanowi bezpośredniego zagrożenia. Jednakże, osoby starsze oraz pacjenci cierpiący na choroby układu oddechowego i krążenia powinni zachować szczególną ostrożność. Zalecane jest unikanie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, szczególnie w dni, kiedy stężenie pyłu jest wyjątkowo wysokie.

Rekomendacje ekspertów

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) już przed nadejściem pyłu informował o zbliżającym się zjawisku kalimy, podkreślając, że niesie ono za sobą bardzo ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Choć pogoda może być słoneczna, pył saharyjski sprawia, że słońce wydaje się przyćmione, jakby obserwowane przez matowe szkło.

Ekspertów szczególnie niepokoi fakt, że pyły zawieszone w powietrzu mają negatywny wpływ na układ oddechowy człowieka. Dodatkowo obecność pyłu saharyjskiego w powietrzu może zwiększać koncentrację innych zanieczyszczeń, zwłaszcza w warunkach słabego przewietrzenia miast. Należy pamiętać, że głównymi źródłami zanieczyszczenia powietrza są niska emisja z przydomowych kotłowni oraz ruch samochodowy.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się swoimi przemyśleniami, napisz komentarz.x