Dobry rowerzysta to rozsądny rowerzysta

Strona główna » Zdrowie » Dobry rowerzysta to rozsądny rowerzysta

Akcja Edukacyjno-Informatyczna: „Jednośladem Bezpiecznie do Celu”

Po raz kolejny ruszyła akcja edukacyjno-informatyczna „Jednośladem Bezpiecznie do Celu”, której adresatami są przede wszystkim rowerzyści. Policjanci przypominają, że każda osoba poruszająca się na jednośladzie, do których zalicza się motocykle, motorowery, rowery oraz hulajnogi ma obowiązek przestrzegać zasad ruchu drogowego. Każdorazowe złamanie przepisów może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji zagrażających życiu kierującego oraz osób postronnych.

Bezpieczeństwo na Jednośladach: Odpowiednie Wyposażenie i Ostrożność

Warto też pamiętać, że pojazd taki jak rower jest pojazdem, który w dużo mniejszym stopniu nas zabezpiecza. W chwili wypadku lub kolizji jesteśmy bardziej narażeni na tymczasowe oraz trwałe uszkodzenia. Żeby uchronić się od niebezpiecznych wydarzeń należy pamiętać o odpowiednim wyposażeniu (kasku, ochraniaczach itp), uważnym poruszaniu się, skupieniu się na jeździe oraz właściwym odczytywaniu znaków. Nigdy nie wsiadajmy za kierownice będąc pod wpływem alkoholu. Zasady właściwego korzystania z roweru wydają się proste niestety powiększająca się ilość zatrzymań rowerzystów oraz wypadków z ich udziałem pokazuje, że nie każdy bierze sobie je do serca.

Niebezpieczne Incydenty: Przykłady Niewłaściwego Zachowania

Przykład niewłaściwego zachowania pod czas jazdy dała 44-latka z Olsztyna, która wtargnęła na przejście dla pieszych bez wcześniejszego zatrzymania się. Skutkiem tego doszło do zderzenia roweru z samochodem osobowym. Uderzenie było na tyle mocne, że kobieta musiała trafić do szpitala. Policja przypomina, że osoba kierująca rowerem ma obowiązek zejść z niego przed pasami dla pieszych. Podobny przypadek miał miejsce w Mrągowie, kiedy to niepełnoletni chłopiec nieprawidłowo jechał po chodniku, a następnie skręcił prosto pod nadjeżdżające auto. Samochód na szczęście jedynie musnął rower niemniej doszło do zatrzymania ruchu i musiała interweniować policja. Funkcjonariusze na miejscu pouczyli chłopca przypominając mu, że prawo poruszania się po chodniku mają jedynie dzieci do 10 roku życia oraz ich opiekunowie.

Ważne Przypomnienie: Zasady Ruchu dla Rowerzystów

Jazda rowerem to piękny sport, który służy naszemu zdrowiu. Jego atrakcyjność dostrzega coraz więcej ludzi przez co zwiększa się ruch rowerowy na drogach. Zadbajmy więc o nasze wspólne bezpieczeństwo i przestrzegajmy przepisów!

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się swoimi przemyśleniami, napisz komentarz.x