Twój czworonóg = Twoja odpowiedzialność

Strona główna » Społeczeństwo » Twój czworonóg = Twoja odpowiedzialność

Właścicielu, Uważaj na Swojego Psa!

Posiadanie zwierzęcia to nie tylko przyjemność, ale również obowiązki. Jesteśmy za nie odpowiedzialni, musimy mu zapewnić godny byt oraz trzymać go w taki sposób, by nie zagrażał drugiemu człowiekowi lub jego dobru. Nie każdy jednak pamięta o tej zasadzie i bagatelizuje niebezpieczeństwo, jakie może stworzyć zwierzę. Przykładem niewłaściwego zabezpieczenia zwierzęcia są dwaj właściciele psów, których musiała ukarać policja.

Funkcjonariusze pierwsze zgłoszenie przyjęli w piątek 3 listopada. Do komendy zadzwoniła zaniepokojona kobieta opowiadająca o obcym psie, który zaatakował na spacerze jej pupila. Zgłaszająca dokładnie opisała zwierzę, dzięki czemu policjantów łatwo było je namierzyć na miejscu, tym bardziej, że pies ponownie biegał samopas. Właściciel próbował tłumaczyć sytuację niedomykającą się bramą, jednak to nie pomogło mu wyratować się przed karą pieniężną.

Do groźniejszego wydarzenia doszło dwa dni później, kiedy mieszkanka Iławy została zaatakowana przez spuszczone zwierzę. Pies pogryzł kobietę na tyle dotkliwie, że z obrażeniami musiała zostać przewieziona do szpitala. Opiekun zwierzęcia będzie miał wytoczone postępowanie karne. Pamiętajmy, że w sytuacji pogryzienia za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel.

Podstawy Karne

Opiekun zwierzęcia nie może we własnym zakresie ustalać, gdzie pies może być spuszczany luzem. Prawo polskie jasno określa, że właściciel zwierzęcia musi zachowywać odpowiednie środki ostrożności wobec zwierzęcia. W przypadku niedotrzymania zobowiązania grozi mu kara nagany, grzywna do 1000 złotych lub nawet ograniczenie wolności.

Art. 77. § 1. oraz § 2. z kodeksu wykroczeń odnoszą się do nakazu nadzoru nad zwierzęciem. Jeżeli pojawią się niedopatrzenia w tej kwestii nie będziemy w stanie uniknąć kary. Znajomość tych przepisów jest też ważna w kwestii zgłaszania nieodpowiedniego zachowania, które zobaczymy. Dzięki naszej interwencji może nie dojść do poważnych tragedii. Nasze zwierzęta powinny zawsze być odpowiednio zabezpieczone. Dzięki temu zapewnimy bezpieczeństwo zarówno pupilom jak i osobom w ich otoczeniu.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się swoimi przemyśleniami, napisz komentarz.x