Kwalifikacja wojskowa w Iławie

Strona główna » Wiadomości » Kwalifikacja wojskowa w Iławie
Kwalifikacja wojskowa w Iławie

W lutym rozpoczęła się kwalifikacja wojskowej, której celem jest wprowadzenie do ewidencji wojskowej nowych osób oraz określenie ich zdolności w razie potrzeby pełnienia służby wojskowej.

Chociaż wielu młodych mężczyzn ma obawy związane z kwalifikacją wojskową, wojskowi uspokajają, że nie jest to pobór. Ten, w wyniku zmian w przepisach, został w Polsce zniesiony już w 2009 roku. Od tego czasu służba wojskowa w Polsce jest dobrowolna.

Kwalifikacja to nie rekrutacja!

Warto więc podejść do sprawy na spokojnie, a w razie potrzeby przypomnieć znajomym, że kwalifikacja wojskowa to nie rekrutacja ani mobilizacja. Co ciekawe nie wszyscy wiedzą, że oprócz mężczyzn, którzy w danym roku kończą 19 lat, przed powiatową komisją lekarską muszą się stawić również kobiety z roczników 1997-2005 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej. Co to oznacza w praktyce? Obowiązkowi stawienia się na kwalifikacji wojskowej podlegają kobiety, które w danym roku akademickim kończą naukę na kierunkach związanych z medycyną, farmacją, pielęgniarstwem, psychologią, ratownictwem medycznym i weterynarią.

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Ostródzie

Kwalifikacje w Iławie przeprowadza Wojskowe Centrum Rekrutacji w Ostródzie. Jego szef, ppłk. Dariusz Szorc również podkreślił, że “uczestnictwo w procesie kwalifikacji wojskowej jest obligatoryjne, jednakże nie wiąże się ono z automatycznym wcieleniem do wojska”.

Mieszkańcy Iławy powinni się zgłaszać w dniach od 22 lutego do 21 marca 2024 r. Jeżeli ktoś z przyczyn niezależnych nie ma takiej możliwości, powinien jak najszybciej to zrobić po ustaniu przeszkody.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się swoimi przemyśleniami, napisz komentarz.x