Obchody święta 3 maja w Iławie

Strona główna » Wiadomości » Obchody święta 3 maja w Iławie
Obchody święta 3 maja w Iławie

Święto Narodowe Trzeciego Maja jest jednym z najważniejszych dni w kalendarzu każdego Polaka. Upamiętnia ono moment uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która w 1791 roku zrewolucjonizowała ustrój I Rzeczypospolitej.

Była to pierwsza konstytucja w nowożytnej Europie i druga na świecie, ustanowiona w czasach, gdy Polska była jednym z najbardziej innowacyjnych państw w kwestiach prawnych.

Uroczystości w Iławie

W tym roku obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Iławie zostały uświetnione przez liczne wydarzenia, które odzwierciedlały ducha narodowego i lokalną społeczność.

Dzień rozpoczął się od tradycyjnej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, odprawianej w kościele pw. Przemienienia Pańskiego. Po mszy mieszkańcy zgromadzili się na placu przed ratuszem, gdzie miały miejsce główne uroczystości.

Wśród zaproszonych gości znalazły się delegacje z 42. Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej z Morąga oraz Hufiec ZHP Iława. Uroczystości przybrały na znaczeniu dzięki udziałowi pocztów sztandarowych i odśpiewaniu hymnu narodowego.

Chwila, kiedy delegacje składały kwiaty pod tablicą upamiętniającą 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, była pełna emocji i refleksji nad historią kraju.

Niepodległa – Ojczyzna niejedno ma imię

Kulminacyjnym punktem obchodów była inscenizacja plenerowa zatytułowana „Niepodległa – Ojczyzna niejedno ma imię”, w której główną rolę odegrała Gwardia Gryfa.

Spektakl ten, zaprezentowany na placu przed ratuszem, poruszał tematykę patriotyzmu i historii Polski, dostarczając zarówno rozrywki, jak i edukacji. Poprzez połączenie muzyki, tańca i gry aktorskiej, Gwardia Gryfa przypomniała zebranym o bogatej kulturze i odwadze, które są wpisane w serce każdego Polaka.

Znaczenie święta 3 maja

Święto Narodowe Trzeciego Maja to nie tylko okazja do wspomnień o ważnych momentach w historii Polski, ale również czas na refleksję nad obecnymi wartościami, które kształtują nasz kraj.

Obchody w Iławie pokazały, że tradycja i nowoczesność mogą iść w parze, tworząc przestrzeń do celebrowania narodowej dumy oraz niezachwianej wiary w przyszłość.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się swoimi przemyśleniami, napisz komentarz.x